Rozmnožování

03.02.2013 15:54

 

Rozmnožování

 Když chováte samečka a samičku pískomila, můžete očekávat, že se budou pářit, jakmile jim bude dvanáct týdnů. Nedělejte si starosti, když uvidíte, jak samec samičku honí a dupe zadní nohou do země. To je normální chování při páření.
Matka bude březí 24-26 dní. Během té doby s ní zacházejte jemně a dávejte jí často zeleninu.
Pískomilové jsou dobří rodiče a otec bude mláďata chránit a pomáhat matce v péči o ně. Nikdy ho nestěhujte do jiné klece, když se mláďata narodí. Jinak už ho k matce nebudete moci vrátit - dokonce ani když se mláďata rozejdou do nových domovů - protože na něj bude pohlížet jako na cizího a bojovat s ním.
Když se mláďata narodí, uslyšíte z hnízda jejich pískání. Nesnažte se na ně hned podívat. Když matku vyděsíte, mohla by na ně zaútočit - tímto způsobem je instinktivně brání.
Po třech dnech vyjměte rodiče ven ubikace (na odchov doporučuji škvírko, popř. akvárkoklec, do klece totiž moc táhne zima, atd.) a na mláďata se podívejte. Vezměte malou hůlku, otřete ji v použitých pilinách, aby byl mláďatům její pach povědomý, a opatrně odhrňte výstelku hnízda. Pokud se některé mládě narodilo mrtvé, musíte ho odstranit. Pak znovu uveďte hnízdo do původního stavu.
Hned jak se mláďata vybarví a zjistíte pohlaví, doporučuji jim začít hledat nové domovy.
Mláďata by měla zůstat se svými rodiči šest týdnů. Ve většině případů do té doby matka porodí další vrh (pokud samička kojí a je zároveň březí, protahuje se březost obvykle na 5 týdnů), ale nebojte se, matka starší mláďata ohlídá, aby miminkům neublížili.
Mláďata pískomilů se rodí holá, s očima zavřenýma a úplně bezmocná. V každém vrhu je obvykle čtyři až šest mláďat (1-8).
Nejdřív se živí jen mateřským mlékem a vyžadují ho často. Nikdy si tedy s matkou nehrajte déle než půl hodiny bez přestávky.

Když jsou mláďatům dva týdny, mají už kompletní kožíšek a začínají vylézat z hnízda a zkoumat okolí - ještě dřív, než se jim otevřou oči.

Obvykle kolem 16.dne pískomilové otvírají poprvé oči. Kolem 21 dní většinou již zdatně běhají a zkoumají ubikaci. V tomto věku též začínají ochutnávat krmení pro dospěláky (pokud máte misky s krmením v patře, doporučuji dát krmení i dolů – asi nejjednodušší je sypanou směs či ovoce prostě položit na vrstvu hoblin).

 

Pohlaví

 


Ve věku čtyř týdnů můžete zjistit, jakého je pískomil pohlaví.
Požádejte někoho dospělého, at' vám pomůže, a prohlédněte pískomilovi spodní část těla. Uvidíte, že u ocasu jsou dva otvory, řitní a pohlavní. Bliž k ocasu je řitní otvor. U samičky je pohlavní otvor velmi blízko ke konečníku. U samečka je dál a odděluje ho výrazná tmavá skvrna.

 

ZDROJ : vlastní chovatelská praxe +  https://kraken.borec.cz/piskomil/kap13.htm