Výběr pohlaví + kolik vlastně pískomilů pořídit

 

Jeden pískomil bude velice osamělý a smutný. Pískomilové jsou velmi společenští a samotní budou nespokojení. Proto pokud se rozhodnete chovat pískomily,tak vždy dva či více.

 

Sameček a samička jsou dobrou volbou za předpokladu, že chcete odchovávat i mláďata. Počítejte s tím, že samička pohlavně dospívá kolem 4.-6.měsíce, poté bude „chrlit“ jeden vrh za druhým. Nejčastěji tak odchov mláďat končí oddělením páru od sebe – buď lze oddělit pletivem a nechat samičku odpočinout (za její plodný život – tj. od 4. do max. 18.měsíce je max. počet vrhů 6) nebo lze oddělit samičku s dcerou a samečka se synem a takto je nechat tzv. dožít.

 

2 samičky či 2 samečci  osobně nevidím moc velký povahový rozdíl mezi oběma pohlavími. Je to ideální volba pokud nechcete odchovávat mláďata. Nejčastěji se doporučují spolu nechávat mláďata ze stejného vrhu (v případě seznámení mláďat ze 2 vrhů a více do 8.týdne věku bývá velmi málo problémů)

 

Chov ve skupině nejvíce odpovídá stylu pískomilího života. Základ skupiny tvoří dominantní pár, dále jsou to většinou jejich rodinní příslušníci - sourozenci dominantního páru a potomci. Cizí pískomily odhánějí od doupěte.

Nejlepší je složit skupinu z pískomilů k sobě příbuzných – tj. matka s dcerami, apod. Osobně bych ale ve větší skupině nenechávala odchovávat mláďata (někdy se holky „tahají“ o samečka či si navzájem vraždí potomstvo – jde o alfa pozici samice ve skupině, apod.)

 

Pokud si chcete pořídit pískomila, pamatujte, že je to společenské zvířátko a proto lze chovat pouze ve 2 a více kusech. 

 

Nechci odchovávat mláďata

V tomto případě je na snadě pořídit si dvojici - 2 holky či 2 kluci. Samečci bývají většinou zvědavější, někteří i mazlivější (to bych řekla je ale dosti na daném jedinci, sama mám mazlíka kluka i holku). Samečci nijak nezapáchají více než samičky! Samičky bývají většinou drobnější. 

 

Chci odchovávat mláďata

V tomto případě je na snadě pořídit si 1 kluka + 1 holku (popř. 2 za předpokladu, že je to matka s dcerou či 2 sestry). Nejlépe se cizí mláďata seznamují ve věku 6-8 týdnů. Samozřejmě vždy z nepříbuzného spojení! 

 

Pamatujte, že od věku cca 4 měsíce bude samička každých necelých 5 týdnů rodit další a další mláďata. Vždy je proto nutné mít min. 1 ubikaci navíc na oddělení starších mláďat. Velmi vhodné je i oddělení samičky na nějaký čas od samečka (jen přes pletivo), aby si odpočinula. 

 

Již několikrát odzkoušenou variantou je pak to, že odchováte 1-2 vrhy a z posledního vrhu necháte samičce doma dceru, samečkovi syna a takto je oddělíte na dvojice.