info pro zájemce

Video z NCHS Myšáruim Bodlinka - 12.10.2013  - 24:20 a dále: decko.ceskatelevize.cz/wifina + v Hobby naší doby : www.ceskatelevize.cz/porady/10314241266-hobby-nasi-doby/213562223000034/

V roce 2013 se chci zaměřit na odchov těchto barev: black, DEH, Lt DEH (zesvětlený DEH), honey cream, CP a LCP nutmeg a burmese /siamese - s a beze znaků. Dále se ale vyskytují mláďata i v dalších barvách. 

 

V roce 2012 se chci zaměřit na odchov těchto barev: black, DEH, Lt DEH (zesvětlený DEH), honey cream a BEW + slate, grey agouti - s a beze znaků. Dále se ale vyskytují mláďata v barvách argente golden, red fox, lilac, dove - se znaky i bez.  :)

 

Svědomitý chovatel se zaměřuji na zdravý odchov, proto do chovu pouští pouze zdravé jedince. Uvědomte si též, že špatná povaha pískouška se dědí - proto do případného chovu pouštějte jen pískomily vyrovnané v povaze (nelekavé, nekousavé, apod.). V každém chovu se vyskytne jedinec vhodný pouze na mazla, tomu by mělo odpovídat i doporučení zn. na mazla. Většinou je to 1 mládě z početného vrhu (6-8 mláďat), které zůstává menší, apod., u menšího vrhu bývají všechna mláďata dobře rostlá a mohou být i do chovu.

 

Pískomily prodávám pouze ve 2 kusech, popř. pokud máte již 1 pískomila doma, tak k němu (nejlépe k sobě dávat stejně staré jedince). Pískomilové jsou velmi společenská zvířátka a je jim nejlépe min. ve 2! Pokud nechcete odchovávat, můžete si pořídit 2 holčičky nebo 2 kluky (sourozenci se vždy v této kombinaci snáší).

 

Mláďátka jsou od prvního dne braná do ruky, takže budou krásně omazlená. A opravdu nekoušou (neznám přirozeně zlého pískomila, spíš s nimi člověk špatně manipuluje, tak se brání). Do nového domova odchází ve věku 6 týdnů a výš (dle kondice). Pískomil se dožívá 2 - 6 let dle péče,  nejčastěji kolem 2,5 roku.

 

Jsem obvykle schopna z mláďat sestavit i chovný nepříbuzný pár. (Samička obvykle poprvé zabřezává kolem 4.-6.měsíce, i když spolu vyrůstají odmala). POZOR - nutno poprvé připouštět samičku cca do 9 měsíců (kolem 12.měsíce ji zvápní pánev a již není schopna odrodit!)

 

Výhodou pískomilů je i to, že nejsou téměř cítit. Narozdíl např. od myší. Osobně čistím celé akvárko až po 2-4 týdnech. Záleží na roční době, zda mají mladé, atd.

 

Krmení: /podrobněji viz podrubrika "krmení"/

- seno, tráva (opravdu nejraději traviny, jetelem či pampeliškou jim takovou radost neuděláte), směs (ovesné vločky, kukuřice, pšenice, vojtěškové granule, apod. - je velký výběr míchaných směsích pro hlodavce), ovoce (jablko, hroznové víno, švestky, apod.), zelenina (mrkev, čínské zelí, okurka, rajče,...), atd. Musí se odzkoušet, co pískomil, to obvykle jiná chuť. :)

 

Výbava: /podrobněji viz podrubrika "bydlení"/

- klec či akvárko - obvyklé rozměry jsou  50 x 30 x 30cm (d/š/v) - doporučuji akvárko (pískomilové rádi hrabou)

- napáječka 

- domečky, prolézačky, apod. - nedoporučují se plastové (zapařují se), nejlépe vše přírodní (dřevěné)

 

Informace o chovu: příručka k chovu pískomilů.doc (91 kB) (ke stažení)

 

více info i zde: www.kralici.cz/piskomilove/pages.asp?f=opiskomilech a  www.mojipiskomilove.estranky.cz/